Zanieczyszczenia powstałe we wnętrzach wymienników ciepła i metody ich usuwania

 

Pogorszenie wymiany ciepła w wyniku powstawania osadów na powierzchniach rurek i w konsekwencji spadek sprawności kondensatorów turbin parowych generuje wysokie straty związane z obniżeniem sprawności bloków energetycznych. Jedyną metodą szybkiego doprowadzenia do poprawnych parametrów pracy tych urządzeń jest wyczyszczenie powierzchni wymiany ciepła.

 

Najefektywniejszą obecnie metodą czyszczenia kondensatorów turbin jest czyszczenie hydrodynamiczne wodą pod wysokim ciśnieniem dochodzącym do 300 MPa. Specjaliści Ecol dobierają optymalne ciśnienie medium czyszczącego w zależności od specyficznych uwarunkowań technicznych kondensatora, jaki i od stopnia i rodzaju zanieczyszczeń.

 

 

 

Czyszczenie hydrodynamiczne kondensatorów turbin parowych

 

Technologia ta polega na wprowadzeniu do wnętrza rurek kondensatora odpowiednio dobranych dysz na specjalnych lancach i operowaniu strugą wody o właściwych parametrach (ciśnieniu i wydajności). Wysoka energia strugi wody powoduje rozbicie lub skrawanie wszelkich osadów odłożonych wewnątrz rur.

Przez wiele lat zdobyliśmy odpowiednie doświadczenie oraz zgromadziliśmy różnorodny osprzęt i narzędzia, które umożliwiają usunięcie zanieczyszczeń z każdego typu wymiennika.

 

Zalety hydrodynamicznego czyszczenia kondensatorów:

  • bardzo wysoka skuteczność czyszczenia umożliwiająca odspojenie najtwardszych osadów;
  • duża mobilność – posiadany przez Ecol sprzęt na nadwoziu samochodowym umożliwia wykonywanie czyszczenia z dala od źródła zasilania prądem (agregat pompowy z zasilaniem spalinowym) i pozwala na szybkie przemieszczanie się;
  • możliwość stosowania również w przypadku całkowicie zatkanych rurek;
  • możliwość stosowania w wymiennikach tupu U;
  • brak konieczności stosowania jakiekolwiek chemii – medium czyszczącym jest jedynie czysta woda.
  • szybkość wykonania.

 

Ecol wykonuje hydrodynamiczne czyszczenie wymienników ciepła takich jak: kondensatory turbin parowych, podgrzewacze rurowe i płytowe wszelkich mediów, a także wszelkiego rodzaju chłodnice gazu, oleju, wody i innych mediów.

 

Zobacz także: Czyszczenie hydrodynamiczne – hydroblasting